Aktualności
Wykład majora rezerwy Tadeusza Nawrockiego
pt. ”Działania sił zbrojnych RP poza granicami Państwa” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radziejowie.
Mjr Tadeusz Nawrocki - Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, koło nr 1 w Bydgoszczy.
Dyskusyjny Klub Książki. Spotkanie autorskie z pisarzem,
ROBERTEM MAŁECKIM - autorem powieści kryminalnych.
Krótko o autorze: Politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywcą "Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości".
Spotkanie finansowane ze środków Instytutu Książki.
Fot. Zuzanna Krajewska
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK.
Dyplom Małego Czytelnika otrzymał Szymon Janowski.
Gratulujemy !!!
Odwiedź z dzieckiem naszą bibliotekę.
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat do udziału w projekcie "MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK" - wyprawki czytelnicze czekają! Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie "Wyprawkę Czytelniczą", a w niej książkę "Pierwsze Czytanki dla..." oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki - jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
Plenerowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
W swoim ogrodzie, w wiosennej scenerii (jeszcze bez komarów) ugościła nas Danuta Wielgosz. Poczęstowałyśmy się nie tylko dobrą książką ale też przepysznym ciastem i kawą.
Dziękujemy.
Świętujemy Dzień Bibliotekarza.
Biblioteki powiatu radziejowskiego wspólnie obchodzą Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
W niedzielę 8 maja zawitali do nas "rowerzyści"
z Klubu Turystyki Rowerowej "Kujawiak" Inowrocław i Grupy Rowerowej "Goplanie" z Kruszwicy. Postanowili zwiedzić miejsca związane z Franciszkiem Becińskim - kujawskim poetą. Byli pod domem poety w Pilichowie. W Byczynie spotkali się ze Sławą Becińską, wnuczką Franciszka. Na koniec radziejowska biblioteka, w której o poecie opowiedziała nasza już na emeryturze Danuta Wielgosz za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy za wizytę.
Święto Narodowe Trzeciego Maja.
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 1791 r.
2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Klub seniora "U Floriana" - spacerkiem po Radziejowie z bibliotekarzem i historykiem, Krzysztofem Wątrobiczem.
Wiele ciekawostek za nami m.in. opowieść o 19 kobietach z Radziejowa i okolicznych wsi, które w 2 poł. XVII w. stanęły przed radziejowskim sądem oskarżone o czary a 14 z nich, które uznano za czarownice zostały skazane na karę ognia czyli spłonęły na stosie - tak tak w Radziejowie palono czarownice. Odwiedziliśmy prawdopodobne miejsce gdzie kiedyś istniał kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, będący pierwotnym kościołem parafialnym dla Radziejowa. Dowiedzieliśmy się jakie tajemnice skrywa radziejowski las czyli jakie zabytki (monety, guziki, klamerki, ołowiane plomby towarowe), można tam odnaleźć. Byliśmy na miejscu kirkutu czyli cmentarza żydowskiego zniszczonego częściowo przez Niemców a następnie po wojnie na skutek wybierania piasku. Przeszliśmy ulicą Wiatraczny Stok, której nazwa upamiętnia ostatni istniejący wiatrak, który spłonął w 1987r.. Kiedyś w Radziejowie na górce (teren od dzisiejszego liceum aż po uliczki w lesie) istniało kilka wiatraków – musiał to byś wspaniały widok. Następna wycieczka już wkrótce a wtedy kolejne ciekawostki dotyczące naszego miasta m.in.: o tajemniczych napisach i znakach wydrapanych na murze kościoła farnego oraz skarbie ukrytym w ścianie, podziemnych tunelach z zamku do klasztoru, wojskach krzyżackich i szwedzkich w Radziejowie, burmistrzu zabitym przez piorun, społeczności żydowskiej zamieszkującej przez kilkaset lat nasze miasto, zamku radziejowskim w którym odbyły się zaręczyny córki króla Władysława Jagiełły oraz o sejmikach szlacheckich.
Wykład dr Teresy Grabowskiej
dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. "Pandemia koronawirusa SARS-COV-2"
Żeby śmiały się pisanki, uśmiechały się baranki,
mokry dyngus zraszał skronie, dużo szczęścia sypiąc w dłonie. Wielkanocnego ciepła w sercach i za oknem Nadziei na dni malowane zdrowiem i radością życzą Dyrektor i Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie.
Prof. dr hab. Stanisław Kunikowski
dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku wygłosił wykład pt. „ Kultura i sztuka ludowa na Kujawach”.
Zawsze w życiu najtrudniejsze są rozstania,
szczególnie wtedy gdy pracowało się wspólnie wiele lat.
Ostatni dzień w pracy Danuty Wielgosz - Dyrektora Biblioteki. Nasza koleżanka zakończyła zawodową karierę i zaczyna nową przygodę - EMERYTURĘ.
Dziękujemy Ci Danusiu za wszystko.
Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dyskusja toczyła się wokół książki Natalii Bryżko-Zapór "Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu".
Autorka prowadzi nas więc przez Wołyń dzisiejszy i przeszły. Wołyń arian i współczesnych protestantów, Wołyń przemytników papierosów i emigrantów, Wołyń żyjący w cieniu Donbasu i krwawej historii, Wołyń urzekających krajobrazów i lasów zdewastowanych przez rabusiów bursztynu, Wołyń Ukraińców, Żydów i Polaków. Wreszcie Wołyń przedwiecznych bogów, boginek i upiorów.
X SPOTKANIE Z TRADYCJĄ
Tradycje, zwyczaje i symbole Wielkanocne na Kujawach przybliżyła Dorota Kalinowska – etnograf Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
60 lat TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW KUJAW w Radziejowie.
Odwiedziły nas przedszkolaki ze Skibina.
Telefon, rower i waga to hity wystawy " Pamiątki z PRL-u"
Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem niestety to było ostatnie zwiedzanie. Od czwartku zapraszamy na nową wystawę.
Odwiedziny uczniów z MZS w Radziejowie.
Zwiedzanie wystaw "Powrót do PRZESZŁOŚCI. Pamiątki z PRL-u" oraz " Panoramy, mapy, plany, zdjęcia i szkice dawnego Radziejowa"
OGŁASZAMY
Powiatowy Konkurs Recytatorski i Plastyczny dla dzieci kl.”0” „KOLOROWO MI czyli kolorowe wierszyki”.
Regulamin do pobrania: https://www.bibliotekaradziejow.cdx.pl/2067/oglaszamy-powiatowy-konkurs-recytatorski-i-plastyczny-dla-dzieci-kl0-kolorowo-mi-czyl
Wykład Józefa Nowakowskiego
dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
pt. " Jak opisać dzieje miejscowości na przykładzie Bądkowa, w jego 800 lecie".
Odwiedziny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie, kl. VII i VIII.
Zwiedzanie wystawy pt. "Pamiątki z PRL-u" oraz wystawy " Panoramy, mapy, plany, zdjęcia i szkice dawnego Radziejowa".
Odwiedziny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Płowcach, kl. VII i VIII.
Zwiedzanie wystawy pt. "Pamiątki z PRL-u" oraz wystawy " Panoramy, mapy, plany, zdjęcia i szkice dawnego Radziejowa".
Odwiedziny uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.
Zwiedzanie wystawy pt. "Pamiątki z PRL-u" oraz wystawy " Mapy, plany, zdjęcia i szkice dawnego Radziejowa".
Spotkanie (Nie)zwykłych Mam.
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK.
Dyplomy otrzymali Igor i Fabian Waszak.
Gratulujemy chłopaki !!!
Odwiedź z dzieckiem naszą bibliotekę.
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat do udziału w projekcie "MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK" - wyprawki czytelnicze czekają! Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie "Wyprawkę Czytelniczą", a w niej książkę "Pierwsze Czytanki dla..." oraz KARTĘ MAŁEGO CZYTELNIKA, do której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki - jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
5.03 (sobota) 12.03 (sobota)
BIBLIOTEKA CZYNNA w godz. 8.00 - 13.00
ZAPRASZAMY
( Biblioteka otwarta w dodatkowe soboty w związku z przystąpieniem do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych mających na celu zakup nowości wydawniczych i związane z tym spełnienie warunków zawartej ministerialnej umowy).
Dyskusyjny Klub Książki.
Dyskusja o książka tak, ale najpierw zwiedzanie wystawy pamiątek z PRL-u. Jak widać przykuła uwagę.
"Planeta K" Piotra Milewskiego to książka, w której autor w zabawny, a jednocześnie przejmujący sposób opisał pięć lat pracy w japońskiej korporacji. Dokładnie przedyskutowałyśmy życie, zwyczaje we współczesnej Japonii.