533 099 673 - Wypożyczalnia dla dorosłych
537 932 935 - Danuta Wielgosz - Dyrektor Biblioteki
 • Facebook Biblioteka Radzijów
 • BIP Biblioteka Radzijów
17.052017

Spacerkiem po Radziejowie czyli młodzi poszukiwacze historii.


Z grupą uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół wybraliśmy się w ciekawe miejsca naszego miasteczka  –  był wspaniały, rozległy  widok z radziejowskiej górki na pola bitwy pod Płowcami (bitwy na Radziejowskim polu)  prawie widzieliśmy w oddali rycerzy, odkryliśmy napisy wydrapane na murach radziejowskiego kościoła farnego pochodzące nawet sprzed kilkuset lat, odwiedziliśmy miejsce w którym kiedyś  istniał radziejowski zamek gdzie przebywali polscy królowie m.in. Władysław I Łokietek i Władysław II Jagiełło,  następnie udaliśmy się do miejsca gdzie  przed II Wojną Światową były dwie Żydowskie Synagogi. Młodych odkrywców szczególnie zaciekawiła opowieść o radziejowskim skarbie znalezionym przy rozbiórce pewnego domu, który to skarb można obecnie obejrzeć w Izbie Regionalnej. Następnie zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę na radziejowskim rynku by  przez pryzmat starych zdjęć sprzed nawet 100 lat porównać przeszłość ze współczesnością  - co chwila przystawaliśmy w miejscach widocznych na  dawnych zdjęciach  i patrzyliśmy jak to co widzimy na starej fotografii zmieniło się  do dzisiejszych czasów.  Było sporo pytań ze strony młodych poszukiwaczy historii i szeroko otwartych oczu po usłyszeniu ciekawych, nieznanych historii dotyczących naszego miasteczka.


Krzysztof Wątrobicz i młodzi poszukiwacze historii

  - czas na kolejne odkrycia.

 • Szukamy dawnych napisów na murach kościoła.
  Szukamy dawnych napisów na murach kościoła.
 • Szukamy dawnych napisów na murach kościoła.
  Szukamy dawnych napisów na murach kościoła.
 • Może kawałek historii wystaje właśnie a tego wykopu na ul. Szewskiej.
  Może kawałek historii wystaje właśnie a tego wykopu na ul. Szewskiej.
 • Na ulicy Zamkowej zastanawialiśmy się czy radziejowski zamek i klasztor łączył podziemny tunel.
  Na ulicy Zamkowej zastanawialiśmy się czy radziejowski zamek i klasztor łączył podziemny tunel.
 • Jesteśmy na rynku tak tak to tu właśnie na starym zdjęciu widzimy niemieckich żołnierzy w 1940r., stali w tym samym miejscu co my.
  Jesteśmy na rynku tak tak to tu właśnie na starym zdjęciu widzimy niemieckich żołnierzy w 1940r., stali w tym samym miejscu co my.

Lokalizacja

Biblioteka