06.102012

Bibliotekarze radziejowskiej książnicy wraz z sympatykami placówki

Bibliotekarze radziejowskiej książnicy wraz z sympatykami  placówki , 6 października 2012 roku wzięli udział w warsztatach pt. „Szuka opowiadania” zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

„Program warsztatów  obejmował podstawowe umiejętności opowiadania w taki sposób, by być słuchanym: różnicowanie głosu – słowem, zdaniem, frazą , pracę z rytmizacją opowieści, a także dopełnienie głosu ruchem i gestem, wybór i praca z tekstem, by nadać mu charakter ustnej opowieści, konstruowanie dramaturgii opowieści, rozwijanie dramatycznego napięcia (…), zaciekawienie słuchaczy fabułą, epizodami postaciami, światem przedstawionym, a także tworzenie nastroju.”
Podczas spotkania pracowaliśmy z tekstami związanymi z tradycją słowiańską, w tym z polską  -  (kujawskie  zapisy  Oskara Kolberga)i litewską. Etnograficzne  zapisy  stawały  się  kanwą snutych żywych współczesnych opowieści. Poznaliśmy struktury bajki magicznej ożywionej czarodziejskim przedmiotem -  jakże dobrze znanym kulturze nie tylko słowińskiej – leniwym wrzecionem.
Snute opowieści urozmaicaliśmy nauką litewskich i polskich  opowieści śpiewanych, wywodzących się z rodzimej tradycji dziadowskiej.
Integralną częścią warsztatów był spektakl „Leniwe wrzeciono Opowieści słowiańskie”, zaprezentowany przez prowadzące  warsztaty ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O – Beatę Frankowską i dr Małgorzatę Litwinowicz-Droździel. Spektakl został zaprezentowany  w sobotni wieczór w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Warsztaty są częścią projektu „Cudowna podróż. Wędrowny festiwal opowiadania” realizowanego przy wsparciu MKiDN.

Zainspirowani pozytywnie,  mamy nadzieję wykorzystać nabyte umiejętności podczas zajęć edukacyjno-kulturalnych zaplanowanych na 2013 rok.