27.052020

"NA POŁUDNIE. LITERATURA BLISKIEGO WSCHODU". Szkolenie internetowe w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Kraje Bliskiego Wschodu cechują się odmienną kulturą, która fascynuje, lecz też – w dzisiejszych niespokojnych czasach – trochę niepokoi. Wschód to nie tylko „Żony arabskich szejków” i „Księga tysiąca i jednej nocy”. Co ma do zaoferowania polskiemu odbiorcy współczesna literatura arabska, turecka i perska, oraz po jakie reportaże dotyczące krajów regionów warto sięgać? Zapraszamy na inspirujące szkolenie, w którego centrum uwagi będzie jedno z kluczowych politycznie, religijnie i społecznie miejsc na mapie współczesnego świata. Tematy szkolenia: - Klasyczna i współczesna literatura popularna (Laila Shukri, Elif Shafak) - współczesna tłumaczona literatura piękna (Orhan Pamuk, Nadżib Mahfuz, Hiszam Matar, Radża as-Sani, Szahrnusz Parsipur), - Reportaże o krajach regionu (w tym szczególnie o tematyce współczesnej: Piotr Ibrahim Kalwas, Dariusz Rosiak, Paweł Pieniążek) - Poezja (wybrane pojedyncze przykłady) - Komiks i literatura dziecięca (Marjane Satrapi, Iwona Taida Drózd, Joanna Bocheńska i in.).
Szkolenie poprowadził Krzysztof Żwirski, jeden z organizatorów Festiwalu Conrada, koordynator programu literackiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Doktorant w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, gdzie zajmuje się m.in. kulturą wizualną Bliskiego Wschodu i współczesną kulturą irańską.